Kolekcje Sztukateria poliuretanowa

Cechy i zalety sztukaterii poliuretanowej

Sztukateria gipsowa a sztukateria poliuratanowa

Sztukateria gipsowa – często stosowana przy renowacji wnętrz – jest ciężka, krucha i wymaga zatrudnienia wykwalifikowanej ekipy montażowej. Sztukateria poliuretanowa jest elementem bardzo lekkim, nieobciążającym naszych konstrukcji mieszkalnych. Odznacza się wysoką trwałością, jest odporna na uderzenia, wilgoć i zmywanie. Ponadto większość prac montażowych jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie.

Sztukateria może być stosowana i wewnątrz, i na zewnątrz pomieszczeń – w formie sztukaterii elewacyjnej jako element wykończeniowy zarówno w budownictwie tradycyjnym, jak i nowoczesnym. Ogromna gama wzornictwa listew ozdobnych, profili dekoracyjnych, portali drzwiowych, pilastrów czy kolumn pozwala na uzyskanie dowolnie przez nas wybranego stylu: wiktoriańskiego, georgiańskiego, country czy nowoczesnego artdeco. Stylizowane gzymsy czy pilastry stanowią elegancki dodatek do wnętrza.

Listwy MDF a listwy przypodłogowe poliuretanowe

Listwy przypodłogowe doskonale łączą podłoże ze ścianą. Nadają się do prostych nowoczesnych wnętrz – sprawdzają się zarówno w salonie, jak i pokoju dziecięcym. Są idealne do szybkiego i łatwego wykończenia wnętrz, doskonale nadają się do wykończenia podłóg i posadzek. Inaczej niż w przypadku zastosowania listew MDF, które zazwyczaj dobieramy do koloru posadzki, listwy poliuretanowe najczęściej maluje się w kolorze ściany – dzięki czemu wizualnie pozostaje ona jedną całością, a podłoga staje się drugą, niezależną płaszczyzną – lub na kolor biały, co w połączeniu z mocnymi, kontrastującymi kolorami ścian stanowi bardzo odważne, intrygujące –nowoczesne lub klasyczne – rozwiązanie.

Listwy poliuretanowe mają jeszcze jedną ogromną przewagę nad listwami MDF. Co prawda w przypadku tych drugich gotowy efekt mamy zaraz po zamontowaniu, gdyż listwy te nie wymagają malowania, trudniej jednak zamaskować wszelkie nierówności ścian, a łączenia między listwami są bardzo widoczne. Listwy poliuretanowe są natomiast elastyczne i dopasowują się do nierównych ścian. Ponadto wypełnienie pozostałych po montażu szczelin akrylem lub klejem oraz spojenie listew specjalnym klejem i pomalowanie gotowych elementów pozwala na niemal idealne zamaskowanie nierówności ścian, a łączenia między listwami są praktycznie niezauważalne.

Sztukateria to sztuka

Umiejętnie zastosowana sztukateria może optycznie zredukować krzywizny ścian. Płaska ściana sprawia wrażenie martwej. Po zastosowaniu listew przypodłogowych, profili dekoracyjnych czy paneli ściennych widać na niej wyraźne podziały, co podkreśla fakturę i tworzy efekt głębi. Po zastosowaniu linii poziomych, które obniżają wysoki pokój, czy pionowych, które nadają wnętrzu strzelisty charakter, uzyskamy zniewalający efekt. Sztukateria jest wysublimowaną sztuką, która niewątpliwie nadaje nowy szyk i elegancję każdemu pomieszczeniu, podkreśla charakter miejsca i wzbogaca je. Sztukateria nie stanowi dziś jedynie kwestii mody – wnętrza wykończone tą metodą przede wszystkim uzyskują większą wartość na rynku nieruchomości.

Nieważne, w jakim wnętrzu mieszkamy – będzie ona pasować do każdego z nich; nawet mała ilość sztukaterii może je ożywić i odmienić. Jeśli zdecydujemy się na wykończenie sufitu listwami z ornamentacją, efekt będzie imponujący. Rozety sprawiają, że światło uzyskuje nowy kształt, zaś listwy oświetleniowe ukazują nam inny wmiar światła, nadając pomieszczeniu szczególny klimat.

Sztukateria gięta (FLEX)

Sztukateria poliuretanowa dostępna jest również w wersji giętej. Pozwala ona na wykończenie nietypowych przestrzeni (łuków, kolumn), pomaga nam zrealizować przeróżne wizje wykończenia wnętrza. Użyte elementy sprawią, że wnętrze będzie sprawiać wrażenie bogatszego i bardziej wyrafinowanego. Sztukateria w XXI wieku ponownie zyskuje na wartości. W dzisiejszych czasach poszukujemy prostych, praktycznych rozwiązań.

Sztukateria to jeden z najprostszych sposobów na odświeżenie wnętrza – ze względu na swój niebanalny wygląd i prostotę w zastosowaniu. Nie bez powodu ktoś kiedyś powiedział: „Diabeł tkwi w szczegółach”.

Go to top